Teknoloji

Kapat

Adet Gecikmesi

Adet her bayanın yaşamış olduğu bir döngüden ibaret olup, genellikle adet dönemi ortalama 28 gün olarak hesaplanmaktadır. Her bayan hamilelik dönemi dışında ayda bir kez adet görmektedir. Fakat bazı durumlar da nedeni kesin olmadan adet görülmesi gerekirken adet görülmemekte ve gecikme yaşanmaktadır. Bu durum 1 ile 7 gün normal olarak kabul edilse de düzenli adet gören bir kişinin adet gecikmesinin nedeni bulunmaktadır. Genellikle evli bayanların adet gecikmesin de ki sebep hamilelik ile sonuçlanmaktadır. Fakat hamilelik nedeni ile ilgili adet gecikmesi yaşamıyorsanız belirli sebeplerden kaynaklı olmaktadır. Bu sebepler ise şu şekildedir;

 

adet söktürücü

adet söktürücü

 

  • Hormonal Bozukluk: Genellikle adet gecikmelerinin başlıca sebepleri arasın da bulunan hormonal bozukluklar sürekli adet düzensizliği yaşamanıza da sebep olmaktadır. Bu durum ortaya sebep olarak tiroit hormonunun ya çok fazla salgılanması ya da çok düşük salgılanmasından kaynaklı olarak görülmekte olup, diğer bir hormonal sorun ise polistik over rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlar da kesinlikle bir kadın doğum doktoruna görünmenizi ve gerekir ise doktorun önerdiği ilaçlar ile düzene girmeniz sağlanmalıdır.
  • Doğum Kontrol İlaçları: Doğum kontrol ilaçları da adet düzensizliğine yol açan ikinci bir neden olup, bu tarz ilaçlar hormonal dengeyi bozmaktadır. İlaçları bıraktıktan sonra birkaç ay sonun da kendiliğinden düzene girebilir. Fakat yine de bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz tavsiye edilir.
  • Aşırı Kilo: Kilo her zaman sağlık problemlerini beraberin de getirmektedir. Kilodan kaynaklı olarak adet gecikmesi yaşıyorsanız bir diyetisyen ile kalıcı ve sağlıklı kilo vermeye başlayarak adet düzensizliğini giderebilirsiniz.
  • İlk Adet Yılları: Genç kızların ilk adet görmesinden sonra adet düzensizliği yaşaması Tıp’ da normal olarak karşılanmaktadır. cialis générique Böyle durumlar da ise adet yaş ilerledikçe normale döner. Bunun için herhangi bir müdahale yapılmaz. Beklemeli ve ilerleyen yaşlar da normale dönmez ise bir hekime başvurmalısınız.
  • Zayıflık: Normalin altın da zayıf olmanız östrojen hormonunun düzenli olarak salgılanmasını önlemektedir. Bunun için adet düzensizliği yaşanması normaldir. Böyle durumlar da ise yine bir diyetisyenden yardım alarak kilo almanız ve ideal kilonuza ulaşmanız gerekmektedir.
  • Fazla Spor Yapma: Spor yapmak her zaman iyi bir eylem olup, fazlası zarara dönüşebilir. Genellikle sık sık spor yapan bayanlarda görülen bu duruma menstrüel döngü olarak adlandırılır.
  • İlaçların Yan Etkisi: Adet gecikmelerine davetiye çıkaran asıl sebeplerden birisidir. Yeni ilaca başlayanların ya da ilacın dozunu arttıranların genellikle karşılaştığı sorunlardan birisidir. Bu durumu doktorunuza danışarak çözümleyebilirsiniz.
  • Emzirme: Doğum yapan bir bayan normal adet döngüsü içerisine girdikten sonra âdeti düzenli gelmiyor ise emzirmeden kaynaklı gecikmeler yaşayabilir. Bu durum da ise emzirme sona erdiğin de yani emzirmeden kestiğiniz de normale dönmesi beklenmektedir. Eğer normale dönmez ise bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeni tavsiye edilir.

Kaynak: Adet söktürücü
Kaydet

Etiketler: 11.873 Okunma 13 Haz 2017

Yazar Hakkında

AnonimYılmaz Demirci {wAdmin}cexbenn@gmail.com

Teknolojiye aşık bir webmaster

Yorumlar


Sen de Yorumla!